Úvod > Obec > Aktuality > Desatero rad, jak se chovat nejen v lékárně

Desatero rad, jak se chovat nejen v lékárně

Datum konání:
17.3.2020
Datum ukončení:
30.4.2020

Pár rad a pravidel, jak se v této době chovat nejen lékárně

Jak se chovat v lékárně
1) Nechoďte do lékárny, pokud kašlete, máte vyšší teplotu, či další příznaky nachlazení, pošlete za sebe zdravého rodinného příslušníka. Respektujte pokyny lékárníka a opatření lékárny. Choďte do lékárny pouze pro léky, nákup zubního kartáčku, kosmetiky aj. nechte na dobu po pandemii.
2) Nepořizujte si zbytečné zásoby léků, lékárník váš požadavek může v zájmu ostatních pacientů omezit.
3) Pro ochranu sebe i vašeho lékárníka preferujte bezkontaktní předání e-Receptu. V případě sms eReceptu od vás lékárník nebude přebírat váš telefon. Pacienti si mohou sms recept zdarma převést pomocí aplikace Lékárny v ČR na čárový kód, který umožňuje lékárníkovi bezkontaktní načtení z větší dálky čtečkou čárových kódů.
4) Dodržujte odstup od ostatních 2 metry. Při kontaktu s lékárníkem se vyhýbejte dotýkání táry (výdejního pultu v lékárně) a nenahýbejte se na táru.
5) Platbu provádějte, pokud možno, bezkontaktně. Chráníte tím zdraví sebe i vašeho lékárníka. V lékárně se zdržte co nejkratší dobu.
6) Buďte ohleduplní k ostatním pacientům i lékárníkům. Onemocnění lékárníka či karanténa může znamenat uzavření lékárny.  Lékárníci nemají respirátory ani pro sebe a přitom stojí v první linii.

10 ZÁKLADNÍCH ZÁSAD,

které lékárníci doporučují dodržovat v období zvýšeného výskytu RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ.
1) Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Pokud si nemůžete ruce umýt, použijte účinný dezinfekční gel. S výběrem vám poradí lékárník.
2) Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty, kterých se často dotýkáte  - mobilní telefon, tablet, notebook, klávesnici aj.
3) Kašlejte a kýchejte do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky.
4) Používejte jednorázové kapesníky a po použití je vyhoďte.
5) Snažte se vyhýbat velkým kolektivům.
6) Bezpečný odstup ve společnosti jsou asi 2 metry.
7) Zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře.
8) Pokud to nevyžaduje váš zdravotní stav, odložte plánovanou návštěvu lékaře. Eliminujete tak kontakt s nemocnými pacienty v čekárně.
9) Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem neochrání, k tomu je nutný respirátor s třídou FFP3.  Lepší něco než nic. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili.
10) Nepropadejte zbytečné panice a dodržujte základní hygienická pravidla. V případě nejasností se poraďte s vašim lékárníkem.
Sledujte web https://koronavirus.mzcr.cz a konejte podle doporučení MZ ČR.

25. 4. Marek

Zítra: Oto