Sobota Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 11/1 °C

Jiří Hastík: obrazy

Zámecké náměstí 775, 78353 Velká Bystřice
Typ

Jiří Hastík, narozen 1945, malíř, grafik, výtvarný teoretik a kurátor, autor realizací v oblasti užitého umění a monumentální tvorby. Jako kurátor připravil a uvedl desítky výstav, je autorem řady odborných textů. Samostatně vystavuje od roku 1981, jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách v České republice i v zahraničí. Žije a pracuje ve Vídni a Samotiškách.

Mlýnky a mašinky, pomocníci v domácnosti v letech minulých

Zámecká 232, 78973 Úsov
Datum konání

Přijměte, prosím, pozvání od pořadatelů expozice Úsovského muzea na výstavu "Mlýnky a mašinky, pomocníci v domácnosti v letech minulých". Muzeum otevřeno od 3. května 2017 do 30. září 2017, úterý až neděle a to od 9:00 do 16:00 hodin.

Michal Černušák / Jaroslav Koléšek - Podivné zprávy.

Horní náměstí 371, 77900 Olomouc
Typ

Dnešné vydanie „Podivných správ“ Výstavný projekt s názvom „Podivné správy" prináša dvojicu umelcov, ktorí sa podobne vyjadrujú k súčasnému svetu, k jeho politickým a sociálnym otázkam, aj možnosťam jeho ohrozenia. Ide skôr o analytické a kritické prístupy oboch autorov - maliara Michala Černušáka (1982) a sochára Jaroslava Koléška (1974), ktorí vizuálne razantným spôsobom reagujú na dnešný globalizovaný svet, jeho pretechnizovanie, jeho spoločenské aj etické dopady. Výstava prezentuje výnimočné stretnutie dvoch umelcov, ktorí riešia aktuálne problémy dneška a premietajú ich do svojich kódovaných správ v maliarskom a sochárskom jazyku. Výstava tak prináša „ nasýtené“ vizuálne prostredie so sériou figurálnych plátien a komorných plastík. Slovenský maliar Michal Černušák (1982), absolvent 4. ateliéru Ivana Csudaia na bratislavskej VŠVU, rozvíja líniu veľkoformátovej figurálnej maľby v kombinácií akrylu a airbrushu s poetikou fotografického záznamu a grafity. V komplexných scénach rozmerných plátien sa objavujú davy ľudí s „vypálenými“ očami, zasadnutia politických a ekonomických špičiek v obrovských barokových architektúrach, genetické pokusy vedcov, absurdné a znepokojujúce scény manipulovania s prírodou a ľuďmi (Summit, 2014; Capitol, 2014; Make My History, 2015). Tu sa striedajú mediálne obrazy možných katastrof, kolízií, havárií lietadiel so zábermi na kozmonautov, zelených vojačikov a plážové párty v jednom whirpoolovom kolotoči. Striedajú sa tu teda momenty podivného ožiarenia s odvrátenou stranou zaslepenia a ohlupovania (Make My Summer, 2015; We Are Not Your Toys, 2016;). Český umelec Jaroslav Koléšek (1974), absolvent ateliéru Mariusa Kotrbu v Ostrave, je všestranným sochárom pri vytváraní svojich 3D realizácií s využívaním celého spektra materiálov (pieskovec, bronz, cín, sadra, sklo a pod.). Jeho nosné motívy pochádzajú z oblastí vojenskej výzbroje, či ich hybridností s biologickým svetom. Jednou líniou, ktorá nie je na výstave zastúpená, sú práce s telom, s jeho fragmentmi, predovšetkým s modelovaním modifikovaného chirurgického srdca (Lodné srdce, 2014; Gagarinovo srdce, 2014). Paralelne programovo spracováva v mnohých obmenách motív strojov, ponoriek, dvojice ponoriek (Stará sadra nehrdzavie, 2015; U-2 (Submarine Love), 2015; Tichý chod, 2015), vojenských lodí (Klaňanie troch kráľov, 2014), alebo podivných objektov z výbuchov jadrových bômb (Zeleninová bomba, 2012, sklo). Ide aj o metaforické mierovo-vojnové posolstvá – sklenené „hniezdo“ z prilby a granátov (Hniezdo(KFOR), 2007), či rozsiahla séria deformovaných a roztopených lietadiel v sklenenej hmote (Crashware, 2007-08). Za vyvrcholenie tohto snaženia môžeme považovať hybridný tvar helikoptéry s bičíkom spermie, alebo baktérie a nie je jasné aké genetické či vojenské dáta táto misia vlastne prináša (Misia, 2003; Veľký misionár, 2016). Obaja autori obdobne prezentujú osobité kritické situácie a znepokojivé obrazy, čo zneisťujú diváka a dávajú mu možnosť mnohovrstevného čítania týchto diel a súčasného sveta. b.skid Výstava sa koná s príspevkom Fondu na podporu umenia Bratislava....