Sobota Jasno -1/-6 °C

Exkurze do Pivovaru Litovel

Palackého 934, 78401 Litovel
Datum konání

Litovli se kvůli její poloze na šesti ramenech řeky Moravy říká hanácké Benátky. Město se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a je oblíbeným turistickým cílem pro zkoumání přírodních krás. Navíc můžete při návštěvě zavítat do hanáckého Pivovaru Litovel. V několika variantách prohlídky lze nahlédnout do zákulisí výroby místních pivních specialit, navštívit historickou varnu, ležácké sklepy a degustovat rozmanité druhy piva. Návštěvy pivovaru probíhají každý všední den od 10 do 15 hodin po předchozí domluvě. Pro rezervaci kontaktujte pivovar na telefonním čísle 724 776 392 či přes e-mail navratilova@litovel.cz. Ve spojitosti s pivem toho však Litovel nabízí ještě více. Díky emeritnímu sládkovi Miroslavu Koutkovi vzniklo Muzeum Litovel, ve kterém můžete obdivovat staré pivovarské stroje, pípy, sudy i jednotlivé druhy ječmene. Navíc se dozvíte víc o Gustavu Frištenském i to, proč na něj Litovelští nedají dopustit.

František Turcsányi - Dezoriental / Chlazená vášeň

Olomouc
Typ

Slovenský malíř a fotograf se narodil 8. června 1953 v Košicích. V letech 1971 až 1976 vystudoval Univerzitu veterinárního lékařství v Košicích. V současnosti žije a tvoří v Hniezdnom poblíž Starej Ĺubovně. Vedle náročného povolání zvěrolékaře se začal systematicky a intenzívně věnovat koncem 80. roků také výtvarné tvorbě. Podnětem a spouštěcím mechanismem jeho tvořivé činnosti mu byl dvouletý pobyt v severní Africe, kde jej silně oslovila jak svérázná exotická krajina, tak intenzivní živá barevnost, tolik typická pro zdejší kulturu. V poměrně krátké době se stal známým na domácí i zahraniční umělecké scéně. Klasické médium malby spojuje s expresivní kresebností a kolážovitostí, kterou zaznamenává téměř banální i pozoruhodné okamžiky každodenního života, často se smyslem pro ironii a humorný podtext. Fotografie je ovšem pro něj rovnocenným uměleckým médiem a suverénně ji používá jak pro hledání vlastní inspirace k malířské tvorbě, tak pro svébytné umělecké vyjádření a nesoustavné hledání skryté okolní vizuální poezie. V poslední době se také zajímá o intermediální dokument, který kombinuje s videoartem. Od roku 1986 realizoval na dvacet pět samostatných výstav na Slovensku, ale také v Polsku a Maďarsku, kde se s oblibou zúčastňuje i kolektivních výtvarných přehlídek, sympózií a malířských plenérů. Od roku 2012 je členem Slovenské výtvarné unie. Hlavním inspiračním zdrojem se mu v případě přítomného souboru obrazů DEZORIENTALU, vystaveného poprvé v Galerii Caesar v Olomouci, staly víceméně náhodně objevené staré fotografie z orientálního harému perského šacha Nassera al-Din Shah Qajara, který vládl v Iránu od roku 1848 dlouhých 47 roků a byl jedním z prvních fotografů v Persii. Právě díky jeho zálibě ve fotografování můžeme tak nahlédnout do jinak nedotknutelného a pro obyčejného smrtelníka předem zapovězeného, nepřístupného, tajemného prostředí panovnického harému. Tyto podobizny žen však mají daleko k erotickým symbolům dneška a spíše než předpokládané a našimi romantickými představami živené, dráždivé, svůdné sexuální objekty, spoře zahalené toliko jemnou atmosférou smyslnosti, vidíme jakási neforemná stvoření oblečená do podivných hábitů, udivující hustým srostlým obočím a výraznými tmavými kníry. Právě na relativizaci hodnot viděného a kontrastu mezi očekáváním a vyjevenou skutečností je postavena Turcsányiho autorská výpověď. Jako svérázný katalyzátor nejednoznačnosti zobrazených portrétů žen implantuje se zjevnou nadsázkou do plochy obrazu technické prvky systému klimatizace „chladící“ neexistující vášně. V neobvyklémtématu, kterému věnoval několik měsíců intenzívní tvůrčí činnosti, se vyrovnává s faktem měnících se erotických symbolů a sleduje i problematiku akceptace novodobých trendů v pohledu na sexualitu současného člověka moderního věku.

Existence/Existence

Olomouc
Typ

EXISTENCE / EXISTENCE (2018) Nový soubor 13 fotografií o hledání sebe sama. O zmatcích našich životů, které stále neví kam chtějí patřit. Je to jistá zacyklenost, ve které vstupujeme do bludných kruhů, ze kterých pak hledáme cestu ven. Je to soubor existenciálních otázek kdo jsme, co chceme a kam vlastně směřujeme. Víme to, nebo nevíme? A nejsme náhodou tak nějak ztraceni…? /The new series of 13 photos about self-seeking. About the confusions of our lives that still don’t know where they want to belong. It’s a certain cycle, in which we enter into the vicious circles, from which we then seek a way out. It’s a series of existential questions who we are, what we want and where we are heading. Do we know it or don’t we know? And aren’t we so a little bit lost…?O autorovi: Narozen v roce 1992 a pocházející z Uherského Hradiště. Vystudoval obor Výrobní inženýrství na Fakultě technologické na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zpočátku své tvorby, od roku 2010, se samostudiem věnuje výhradně analogové fotografii. Později pokračuje i s digitální fotografií a zabývá se černobílým procesem zpracování negativů i pozitivů. Po nějaké době se vrací zpět k analogové fotografii i jejímu klasickému zpracování. Základem jsou pro něj přírodní světelné podmínky, černobílý film a Zenit. Postupně začíná tvořit inscenované soubory s důrazem na koncept a myšlenku, což je vždy základním prvkem celého souboru. Nejčastějším motivem jeho tvorby je žena uprostřed syrové atmosféry. Ve svých souborech fotografií často uplatňuje minimalismus, metaforu, geometrii a kontrast společně se zrnem, na čemž si zakládá svůj rukopis.

BOBO CUP

Na Letné 766, 78353 Velká Bystřice
Konec
Typ

Turnaj žáků v miniházené. Přijďte podpořit naše mladé sportovce!

Sněhová královna: Tajemství ohně a ledu

Čechova 243, Přerov I-Město, 75002 Přerov

Typ

Jumanji: Vítejte v džungli!

Sněhová královna: Tajemství ohně a ledu